Staff List

Mr P Mooney (PMO) ~ Headteacher
Mr C Meldrum (CME) ~ Deputy Headteacher
Mrs A M Horrocks (AMH) ~ Deputy Headteacher

Teaching Staff

Name Cypher Teacher of Additional Responsibility
Mrs R Bennison r.bennison Technology Teacher of Technology
Miss A Billington a.billington English Lead Teacher of English
Mrs S Brown s.brown MFL Teacher of MFL
Mrs C Blundell c.blundell History Teacher of History
Mrs S Bryant s.bryant History Teacher of History
Mr M Bullman s.bullman Science Curriculum Leader of Science
Mrs L Conway l.conway Religious Education Curriculum Leader of R.E.
Miss C Corris c.corris Maths Curriculum Leader of Maths
Mr J Diffley j.diffley Maths Teacher of Maths & Pastoral Leader Years 10 & 11
Mrs C Edwards c.edwards Art Teacher of Art
Mrs H Flore h.flore MFL Curriculum Leader of MFL
Mrs H Goldsmith h.goldsmith Science Teacher of Science
Mrs AM Doran a.doran ICT Curriculum Leader of ICT
Mrs C Loftus c.loftus Geography Curriculum Leader of Humanities
Mr S McElroy s.mcelroy Science Teacher of Science
Mr J McMahon j.mcmahon Music Teacher of Music
Mr D Parker d.parker Maths Teacher of Maths
Mrs L Pilling l.pilling Dance Assistant Head Teacher - PSHCEE, ITT/NQT and Alternative Pathways
Mrs G Reader g.reader Technology Teacher of Technology and AHT Pupil Premium & Attendance
Mr P Riley p.riley PE Teacher of PE and Pastoral Leader of Year 8&9
Miss L Sieczkowski l.sieczkowski PE Teacher of PE and Pastoral Leader of Year 7
Miss A Spruyt a.spruyt Maths Lead Teacher of Maths
Miss L Tanner l.tanner Science Teacher of Science
Mrs S Thompson s.thompson Geography Teacher of Geography
Miss J Thornhill j.thornhill PE Teacher of PE
Mr M Walsh m.walsh PE AHT- Leadership & Management of Pupil Attitudes & Behaviour / Curriculum Leader- PE
Miss R Burbidge r.burbidge English/Drama Teacher of English and Drama
Mrs S Webb s.webb English Curriculum Leader of English

Spiritual Wellbeing

Name Role
Mr A Cave Chaplain

SLT are in Bold

Teaching Assistants and Pastoral Assistants

Name Role
Mrs S Danson Teaching Assistant (TA3)
Mrs G Gallimore Teaching Assitant (TA2)
Mrs S Kelly Teaching Assistant (TA3), Pastoral Assistant - Year 7
Mrs V Lawson Teaching Assistant (TA3)
Mrs E Moss Nurture Assistant (TA3)
Mr A Pilkington Teaching Assitant (TA2)
Mrs D Stearstree Teaching Assistant (TA3), Pastoral Assistant ~ Year 8&9
Mrs D Weston Teaching Assistant (TA3), Pastoral Assistant ~ Year 10&11

SLT are in Bold

Business Support

Name Role
Miss A Bejenka Finance Assistant
Mrs K Cookson Business Support Officer
Mrs D Dickinson Business Support Officer
Mrs L Martin Business Manager
Mrs M Owens Headteacher's PA

Technical Support

Name Role
Mrs S Cuerden Reprographics
Mrs C Lucas Science Technician
Mr D Orme ICT Network Manager

Site Staff

Name Role
Mrs J McDonough Cleaner
Mrs P McDonough Cleaner
Mr S Hewitt Site Manager
Ms S Reynolds Cleaner
Mr K Ripley Site Supervisor
Miss J Rowley Cleaner
Mrs J Taylor Cleaner

Catering Staff

Name Role
Miss D Allen Catering Assistant
Ms J Anderson Catering Assistant

Family Support Worker

Name Role
Miss L Turner Family Support Worker
Untitled Document