Senior Leadership Team

 

Mr P. Thompson

Headteacher

 

Mr C. Meldrum

Deputy Headteacher

 

Mrs C. Loftus

Assistant Headteacher

 

Mrs L. Pilling

Assistant Headteacher

 

Mrs G. Reader

Assistant Headteacher/DSL

 

Mrs L. Martin

Business Manager

 

 

Business Support Team

 

Mrs L. Martin

Business Manager

 

Miss A. Bejenka

Business Support

 

Miss M. Birch

Business Support - Receptionist

 

Mrs J Cahill

Business Support – Receptionist

 

Mrs K. Cookson

Business Support

 

Mrs S. Cuerden

Reprographics Technician

 

Mrs D. Dickinson

Business Support

 

Mrs S. Hurst

Exams, Data, Assessment and Careers

 

Mr D. Orme

IT Network Manager

 

Mrs M. Owens

Headteacher’s PA/Cover Manager

 

Mrs A. Watkinson

Assistant Business Manager

 

Vacancy

Careers Guidance

 

 

Pastoral Support 

 

Mrs G. Reader

Assistant Headteacher/DSL

 

Mrs S. Best

Behaviour Co-ordinator

 

Mrs D. Burns

Attendance Manager

 

Mr A. Cave

Chaplain

 

Miss L. Turner

Family Support Worker/Backup DSL

 

Mr M. Walsh

Managed Moves & Pupil Engagement Co-ordinator

 

Pastoral Year Leaders & Assistants

 

Mrs S. Critchley

Pastoral Assistant/Internal Exclusion Support

 

Mr J. Diffley

Pastoral Leader  Y11

 

Mrs C. Drew

Pastoral Leader  Y9

 

Mrs S. Kelly

Pastoral Assistant

 

Mrs L. Riley

Pastoral Leader Y8

 

Mr P. Riley

Pastoral Leader  Y10

 

Mrs D. Stearstree

Pastoral  Assistant

 

Mrs C. Wilson

Pastoral Leader  Y7

 

 

Teaching Structure 

Mrs L. Conway

Curriculum Leader for RE  

Miss E. Jones

Teacher of RE 2nd in Dept

Mrs L Pilling

Teacher of RE

Miss C. Wilson

Teacher of RE

 

Mrs S. Webb

Curriculum Leader of English

Miss R. Burbidge

Teacher of English

Miss A. Donnelly

Teacher of English   

Mrs S. McConville

Teacher of English 2nd in Dept

Mrs H. Walmsley

Teacher of English

Mrs C. Walsh

Teacher of English

 

Miss C. Corris

Curriculum Leader for Maths

Mrs B. Taylor

Teacher of Maths 2nd in Dept

Mr J. Diffley

Teacher of Maths

Mrs C. Morrissey

Teacher of Maths

Miss A. Porter

Teacher of Maths (Maternity Cover)

Mrs E. Sinnett

Teacher of Maths  (Maternity)

Mr S. Shaun

Teacher of Maths

 

Mr M. Bullman

Curriculum Leader for Science

Mr N. Butler

Teacher of Science 2nd in Dept   

Mrs H. Goldsmith

Teacher of Science

Mrs S. Hamid

Teacher of Science (Maternity)

Miss C. Howard

Teacher of Science

Mrs S. Silcock

Teacher of Science

Miss H. Tyrer

Teacher of Science (Maternity Cover)

Mrs C. Lucas

Science Technician

 

Mr M. Weaver

Curriculum Leader for Humanities

Mrs C. Blundell

Teacher of Humanities 2nd in Dept

Mrs C. Loftus

Assistant Headteacher/Geography

Miss E. McKevitt

Teacher of Humanities/Sociology

Mr P. Rawsthorne

Teacher of Humanities

Mrs V. Schofield

Teacher of Humanities/SENDCo

 

Mrs V. Ward

Curriculum Leader for MFL

Mrs S. Brown

Teacher of MFL

Mrs C. Drew

Teacher of MFL

 

Mrs C. Edwards

Curriculum Leader of Art

 

Mrs B. Watson

Curriculum Leader for Music

 

Mrs J. Addison-Jones

Curriculum Leader for PE

Mr D. Booth

Teacher of PE

Mrs L. Riley

Teacher of PE

Mr P. Riley

Teacher of PE

Mr M. Walsh

Teacher of PE

 

Mrs A. Doran

Curriculum Leader for Computing/Technology

Mrs G. Reader

Teacher of Food & Nutrition

Mrs R. Bennison

Teacher of Design & Technology

Mr R. O’Hare

Teacher of Design & Technology

Mrs D. Sales

Teacher of Design & Technology

Mr H. Sharples

Technology Technician

Mrs J. Kuczaj

Food & Nutrition Technician

 

Teaching and Learning Support

Mrs G. Cartwright

Cover Supervisor

Mrs H. Shelley

Cover Supervisor

Miss M. Wyeth

Cover Supervisor

Mrs S. Danson

Teaching Assistant Level 3

Mrs M. Chamley

Teaching Assistant Level 2

Mrs G. Gallimore

Teaching Assistant Level 3

Mrs R. Graham

Teaching Assistant Level 2

Mrs V. Lawson

Teaching Assistant Level 3

Mrs S. McMahon

Teaching Assistant Level 2

Mrs E. Moss

Teaching Assistant Level 2

Mr T. Murphy

Reading Lead Teacher

Mrs M. Salmon

Teaching Assistant Level 3 – Literacy Focus

Mrs M. Santarcangelo

Teaching Assistant Level 2

 

Premises Team        

Mr A. George

Site Supervisor (am shift)

Mr N. Ince

Assistant Site Supervisor (pm shift)

Mrs S. Gregson

Cleaner

Mrs S. Kay

Cleaner

Miss K. McDonough

Cleaner

Miss S. McDonough

Cleaner

Mrs P. McDonough

Cleaner

Miss I. Ozola

Relief Cleaner

Mrs S. Reynolds

Cleaner

Miss J. Rowley

Cleaner

Mrs J. Taylor

Cleaner